STC satsar på barn – inspirerar till ett aktivt liv genom Les Mills BORN TO MOVE

Les Mills BORN TO MOVE
Foto: Les Mills

Att skapa en aktiv livsstil för alla åldrar är en central del av Scandinavian Training Centers (STC) vision. Genom att lansera Les Mills BORN TO MOVE, tar gymkedjan ett steg mot att erbjuda gruppträning för barn och unga – en satsning som redan mötts av positiv respons från både föräldrar och medlemmar.

Sara Bohman, Gruppträningschef på STC, berättar om varför de valt att satsa på konceptet och hur det bidrar till en mer aktiv och hållbar livsstil.

Barnträning – en naturlig del av STC:s vision

Med 230 gym i Sverige har STC en stark tradition av gruppträning för vuxna, men insåg att en viktig pusselbit saknades. ”Träning för barn var något vi tidigare saknade. Vår vision är att möjliggöra ett aktivt och hållbart liv för alla. Vi vill få fler att röra på sig, och barn och unga är så viktiga – de är vår framtid.”

BORN TO MOVE är ett koncept från Les Mills, skapat för olika åldersgrupper där musik och rörelser inspirerar till rörelseglädje. Träningen är anpassad efter barns naturliga rörelsemönster och utveckling, vilket gör den både roligt och engagerande.

Positiva reaktioner från både barn och föräldrar

Sedan lanseringen har feedbacken enligt Sara varit mycket positiv: ”Vi erbjuder gruppträningspass och gymträning för våra vuxna medlemmar, samtidigt som deras barn får en aktiv stund. Det är en win-win för hela familjen.”

Att gym erbjuder gruppträning för barn är en viktig del av att skapa hållbara träningsvanor. ”Vi vill att barn ska utveckla en positiv relation till träning redan i tidig ålder. På lång sikt bidrar det till ett friskare och starkare samhälle.”

Sara Bohman, gruppträningsansvarig STC Scandinavian Training Center
Sara Bohman | Foto: STC

Men det handlar inte bara om fysisk aktivitet – BORN TO MOVE ger även sociala fördelar: ”Barn får lära sig nya saker, bygga relationer och vara en del av en gemenskap. Det är så mycket mer än bara träning.”

Starkare medlemsupplevelse och lojalitet

STC ser satsningen som ett värdefullt tillskott för sina medlemmar. ”Där vi erbjuder BORN TO MOVE har responsen varit fantastisk. Det stärker vår ambition att erbjuda träning även för barn.”

Konceptet har visat sig vara en framgångsfaktor för att locka fler familjer till STC och öka lojaliteten hos befintliga medlemmar. Genom att erbjuda en helhetslösning där föräldrar och barn kan träna samtidigt, blir STC ett mer attraktivt alternativ för familjer som vill integrera träning i vardagen.

För att säkerställa hög kvalitet på passen har STC utbildat sina instruktörer genom Les Mills tvådagars-certifiering. ”Det har varit en väldigt positiv och välstrukturerad utbildning som säkerställer att vi erbjuder inspirerande och säkra pass.”

Marknadsföringen av konceptet har skett både centralt och lokalt. ”Vi har jobbat aktivt för att sprida budskapet om BORN TO MOVE så att föräldrar och barn blir medvetna om möjligheten.”

Uppmaningen till andra gymägare: GÖR DET!

För gymägare och gruppträningsansvariga som överväger att införa BORN TO MOVE, har Sara Bohman ett tydligt budskap: ”Gör det! BORN TO MOVE är ren rörelseglädje, färdigt och anpassat för alla åldersgrupper. Det är genomtänkt, välplanerat och kombinerar musik och rörelser som skapar träningsglädje – och på sikt en bättre folkhälsa.”