Sweaty Business får en ny röst bakom pennan – Henrik Valis. Med en bakgrund som personlig tränare, språklärare och skribent tar han nu över rollen som redaktör. Vi satte oss ner med Henrik för att lära känna honom bättre och få en inblick i hans tankar kring träning, hälsa och vad han ser fram emot att bidra med på Sweaty Business.
Från snowboardbackar till gym och klassrum
Henrik har en bred bakgrund där både träning och språk har spelat en stor roll.
– Absolut. Vid 19 års ålder studerade jag till personlig tränare och ägnade sedan fem år att resa runt i världen och åka snowboard. Därefter studerade jag åtta terminer språk på universitetet, bodde i Madrid och blev slutligen behörig lärare i engelska och spanska.
Men passionen för träning och skrivande förde honom tillbaka till gymvärlden.
– Sedan tidigt 10-tal föll det sig naturligt när jag började jobba i gymvärlden; min passion gick inte bara till att lyfta skrot utan också till att sköta sociala medier och skriva ”love letters” av olika slag till träningen. Vilket gym jag än hamnade på föll jag ofta in i roller som social media coordinator, content creator och allmän marketing guy. Nu har det gått över tio år och jag har kombinerat jobb i skolans värld med träningen, de senaste åren också med egen verksamhet parallellt.
Träning som vetenskap och ideologi
Träning har varit en röd tråd genom Henriks liv, och han ser den både som en vetenskap och en filosofi.
– Träning och hälsa är det enda jag aldrig tröttnat och varit konsekvent med i 20+ år av mitt liv. Träning för mig är både vetenskap och ideologi; ingen människa i hela världen kan övertyga mig om att progressiv överbelastning inte fungerar. Dessutom, i en värld som blir allt mer högteknologisk och informationsbaserad måste vi få människor att vara mer i sina kroppar och mindre i sina huvuden. Hur kan vi som yrkesutövare inom träning- och hälsobranschen hjälpa individer att återfå sin egen inre auktoritet och självbevarelsedrift när det kommer till att vara friska och starka?
Redaktörsrollen – ett nytt kapitel
Henrik ser sin nya roll på Sweaty Business som en möjlighet att vidareutveckla både sig själv och sajten.
– Att få skriva från SweatyBusiness.se är ett stort nöje, och jag kunde inte vara mer nöjd över att ha fått förtroendet från Brian. Som jag ser det tar jag på mig en ny roll som programledare i ett redan etablerat koncept. Utöver att få bredda min egen syn på branschen (och insyn i den) ser jag fram emot att få skriva engagerade ledarsidor och hålla mina brandtal, ofta om hur styrketräning är vår tids bästa medicin mot livsstilssjukdomar och modern ohälsa!
Spaningar och paradoxerna i branschen
Henrik fascineras av de motsättningar och paradoxer som finns i träningsbranschen idag.
– Ofta dras jag till paradoxer. Träningsbranschen ökar i omsättning men PT-yrket går ner. Svenskar går mycket på gym och föreningsidrottar väldigt mycket, samtidigt som vi är oändligt stillasittande i vår vardag. Vi har ett system i Sverige där staten ger arbetare väldigt goda förutsättningar att träna med friskvårdsbidrag, men allt för ofta kommer människor inte in i regelbundna träningsvanor.
Trots sin erfarenhet av marknadsföring och branschinsikter är Henrik tydlig med vad han anser vara det mest grundläggande: själva träningen.

– Jag tror att min erfarenhet som personlig tränare och från mikrogymsbranschen kommer att lysa genom på sina ställen. Jag vet att de resultat vi kan åstadkomma på rörelseapparaten och på människors mående är häpnadsväckande. All mjukvara, retention-strategier och marknadsanalyser åsido, det som i slutändan allt bygger på är själva träningen på golvet… och där tror jag att min bakgrund kommer märkas.
Ett minnesvärt ögonblick
När vi frågar Henrik om hans mest minnesvärda ögonblick i tränaryrket lyfter han fram ett initiativ som fortfarande lever vidare.
– Här går vi nog tillbaka till sent 2010-tal, när jag under mentorskap av Per Mattsson (som senare blev min chef en tid på CrossFit 162 West) startade upp CrossFit som skolämne och gymnasiekurs här i Göteborg. Med vetskapen om att flickor ofta slutar med idrott i tidig pubertet och igen i sen pubertet samt att elever med koncentrationsproblematik behöver träna, kunde jag kombinera min lärarvardag med mina tränarkunskaper och lära 17–18-åringar om funktionell träning. Jag är stolt än idag över att ha varit med och skapat en gymnasiekurs i Idrott och Hälsa: Specialisering på just CrossFit som idrott, som lever kvar än idag här.
Varför Sweaty Business?
För Henrik handlade valet om rätt tajming – och en stark respekt för grundaren Brian van den Brink.
– Timingen var rätt. Jag har stor respekt för Brian som yrkesman och jag är tacksam att kunna kalla honom för branschmentor och uppdragsgivare. Likt honom är jag vän av språk och verkar inte heller kunna hålla tyst om träning. Som en sann CrossFittare är jag medelbra på mycket. Jag har en bred bas och är inte specialist på en grej så som flexibilitet, styrka eller kondition, vilket i redaktörsrollen bör kunna översättas till att jag får jobba varierat med text-, ljud-, bild- och kanske även videoproduktion en dag. Vi får se!
Vad kan läsarna förvänta sig?
Med Henrik vid rodret kan Sweaty Business-läsarna räkna med insiktsfulla artiklar, skarpa analyser och en stark röst som inte tvekar att ifrågasätta rådande normer inom branschen.
Rekryteringen av Henrik sker med anledning av att Sweaty Business grundare, Brian van den Brink, rekryterats till rollen som chef för träningsutbud och träningsutveckling hos Friskis.
Vi ser fram emot att följa hans arbete – och hälsar honom varmt välkommen till Sweaty Business!
För den som vill veta mer om Henrik så driver han sedan tiden podcasten Fitness, Filosofi och Floskler, lyssna gärna på den här.