Gymkedjan STC fortsätter sin snabba expansion i huvudstaden. Med målet att dubbla närvaron i Stockholm – från dagens cirka 100 gym till minst 200 inom de kommande åren – öppnar kedjan nu två nya anläggningar: i Lidingö Centrum och i biografen Parks tidigare lokaler på Sturegatan.
Siktar på att fördubbla antalet gym
– ”Vi vet att träningen lättare blir av när vi har nära till gymmet och vi ser potential att öppna ytterligare 100 gym utöver de 100 vi redan har i Stockholmsområdet”, säger Anders Carlbark, vd på STC.
Lidingö först ut
Den 13 december öppnar STC i Lidingö Centrum. Anläggningen omfattar 830 kvadratmeter på två plan, med fria vikter, maskiner, funktionella ytor och gruppträning. Utbudet sträcker sig från HYROX och STC HIIT till Reformer Pilates och yoga.
Nytt liv i anrik biograf
På Sturegatan etableras STC i den tidigare biografen Park, som byggs om till ett gym på tre våningar och cirka 1 000 kvadratmeter. Här kombineras historiska detaljer med modern träningsmiljö och intensiva gruppträningspass. Öppning planeras till våren 2026.
